18.6.17

Kdo stojí za články na mém blogu?Jair Jirmijahu Jerochim se narodil roku 1983 v Izraeli. Matka je původem Židovka z Čech a otec je rabín s argentinskoněmeckými kořeny. Jair je z matčiny strany přímým potomkem velkého rabína Solomon Judah Lőb Hakohen Rapoport (1. červen 1786- 15. říjen 1867) z Prahy, který je pohřben na židovském hřbitově na pražském Žižkově.

Již od 3 let začal studovat Tóru v Jeruzalémě v lubavičském “chederu” (= školka pro intenzivní výuku Tóry). Poté od 14 let do 20 let studoval v ortodoxní lubavičské ješivě. Současně se také věnoval studiu hudby na konzervatoři v Kiriat Malachi a mediální komunikaci na Tel Avivské univerzitě. Hraje na klavír, bubny a trumpetu. Po skončení ješivy přijímal smichu (=rabínské oprávnění) u významného izraelského rabína. K jeho důležitým vzpomínkám z děctví patří například i to, že jako desetiletý chlapec doučoval nynějšího zemského rabína Sidona čtení Raši. 

Následně ho i s celou rodinou poslal vrchní izraelský sefardský rabín Mordechaj Cemach Elijahu do Prahy, aby jako čeští Židé posílili judaismus v Čechách. Od konce roku 2002 byl vrchním kantorem Židovské obce v Praze. Stal se jím po smrti kantora a duchovního Viktora Zeeva Feurlichta, který vedl synagogu v letech komunismu i po jeho pádu. Jair byl tedy prvním porevolučním kantorem Staronové synagogy. Tehdejší předseda židovské obce Tomáš Jelínek vytvořil pro Jairovo studium chazanutu fond k uctění památky pana Feuerlichta a Jair díky tomu mohl studovat ve Vídni u celosvětově známého a uznávaného vrchního vídeňského kantora Šmuela Barzilaje. V letech 2005 - 2010 byl Jair Jerochim též kantorem a duchovní osobností Jeruzalémské synagogy. 

V dalších letech pak dočasně pracoval jako kantor ve Švýcarsku a Francii. Roku 2014 pokračoval ve svém působení v Praze. Začal se aktivně věnovat článkům a videům na YouTube na téma judaismu, morálky a židovské mystiky- kabaly, kterou studoval jak v Izraeli, tak poté mimo Izrael u soukromých kabalistických učitelů. Díky svému singlu “Mám vás rád” je známý i jako zpěvák. Dorozumí se hebrejsky, aramejsky, česky a anglicky.

Je to člověk, který je bezkonfliktní a jako své poslání považuje spojovat lidi a ukázat jim lepší životní cestu. Své židovství nikterak neskrývá. Je to typický ortodoxní Žid, který chodí po ulici s jarmulkou a nosí cicit. Na každého se usmívá a pokud vidí, že je někdo v nesnázích, vždy se mu snaží být nápomocen.

Aktuální videa najdete v YouTube pod názvem "Světlo všude" a jeho Facebook fanpage jair.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)