5.3.17

Duševní Klid


Často se mluví o tom, že v dnešní době jsou lidé více ve stresu nebo nespokojení. Mnoho lidí je až tak ve stresu, že nemají ani čas na přátele nebo rodinu. Když se ale podíváme na realitu, je to velký paradox. Dnes máme nejrychlejší a nejjednodušší možnost cestovat a komunikovat. Řešíme vše online a expresně. Mnoho věcí můžeme zařídit z domova nebo z našeho chytrého telefonu, ať už jsme kdekoliv. Ale nějakým záhadným způsobem nemáme čas se věnovat jeden druhému jako naši rodiče nebo prarodiče, kteří toho stihli mnohem více. A vytvořili věci kvalitnější a do dnešní doby patrné a viditelné. 
Co se týče spokojenosti, nikdy dříve nebylo tolik možností, jak uspokojit člověka, jako právě v dnešní době. Máme neomezený přístup ke všem světovým kuchyním, můžeme jíst maso kdykoliv, protože máme lednice a mrazáky. Existuje nepřeberné množství sladkostí a dobrot, které jsou doslova na každém rohu. Oblečení na sebe seženeme jakékoliv chceme a i bydlení nebylo nikdy lepší. Máme elektriku, teplou vodu a zábavu přes mediální přístroje 24/7... 
A stále jsou posledních 20 let lidé nejvíce nervózní, nespokojení, v depresích a největší epidemií je stres. I když je naše doba pro nás jednou z nejklidnějších v evropské historii z hlediska válek, nemocí nebo totalitních režimů. 
V jednom z nedávných výzkumů vyšlo, že mladí Češi jsou jedni z nejvíce nespokojených Evropanů. Stejný výzkum také odhalil, že Češi mají nejméně blízkých přátel, na které se mohou opravdu spolehnout. 

Chasidut a kabala nás učí o soustavě duše a charakteru člověka. Kniha Tanja nás učí, že v našem těle neustále bojují dvě síly- Božská a zvířecí (vitální). Sídlo Božské síly je v mozku a zvířecí nalezneme v levé části srdce. Obě neustále soupeří o to, která bude v člověku převládat a která se projeví. Ta nečistá síla (Jecer Hara), kterou máme v sobě jen proto, abychom se ji naučili ovládnout a abychom za její ovládnutí získali v tomto a příštím světě odměnu, je spojena se vší negativitou, která na světě existuje a nazývá se také smrt a doopravdy člověka vede k duševní smrti. Všechny věci, které jsou Bohem zakázány, jako například nečisté vztahy, zakázané pokrmy, pomluvy, lhaní, ješitnost, pýcha, vztek, nulové sebeovládání, zlost apod. pochází z Jecer Hara a chce dovést člověka ke smrti. Dobré věci, které bychom mohli dělat, jako například pomoci lidem bez vlastního interesu, milost na živé tvory, udržování míru, učení se zákonů Boha, modlitby a dodržování všech příkazů Boha, je to, co po nás chce Božská duše, která sídlí v mozku. 
Člověk, pokud se pomocí svého mozku naučí milovat Boha a jeho zákony, mít strach ho zklamat a strach se od Něj oddálit, dokáže chtíč srdce ovládat. Při každém ovládnutí chtíče srdce tzv. "zabijeme Sitra Achra" (=nečistá strana, kterou Bůh oživuje zlo a nečisté bytosti) a zároveň na sebe z vyšších světů přitáhneme svaté Božské světlo plné života, které nás přiblíží k Bohu a podpoří naši duši a život. 

Toto téma bychom rádi ještě rozšířili, protože je velice obsáhlé a jen na toto téma je napsáno několik chasidských a kabalistických knih, tak se mu budeme věnovat opět v některém z příštích článků...
Ale hlavní pointou tohoto článku je, že dokud nás ovládá Jecer Hara a jsme v zajetí Sitra Achra a nedokážeme ovládnout své srdce, tak stále toužíme po nekonečném uspokojení, které nemůže mít konec, protože nepochází ze strany života, ale ze strany smrti.
V Traktát Avot je psáno: "Kdo je bohatý? Ten, kdo je spokojený s tím, co má." Čím více si ve svém životě uvědomíme Boha, toužíme po jeho blízkosti a chápeme, že On je celý svět, tím více osvobozujeme naši duši od materiálních zbytečností, které nakonec nikam nevedou. Jecer Hara nechce, abychom objevili Boha a chce Božskou část duše mít u sebe v zajetí. Proto zrovna čím více materiálních prožitků je v nabídce, tím více člověk, který má zajatý mozek ve své levé části srdce, pociťuje nespokojenost, stres, tlak, deprese a ztrácí smysl života. 
Jak z toho ven? Bohužel v Čechách nejsou pravé chasidské a kabalistické knihy, které mohou člověku otevřít oči a ukázat mu cestu ke svobodě a Bohu. Když se naučíme ovládat srdce mozkem, což lze jen pomocí učení Tóry, uděláním opravdové Tšuva, naučením se nenávidět zlo a naučením se milovat dobro, tak máme šanci najít zase ten klid, který hledáme. Ale ani to nepomůže, pokud si nebudeme vědomí tím, že tento svět neřídíme my, ale Bůh (více zde).

Zrovna tento měsíc, měsíc Adar, ve kterém se vše otočilo (více zde) a dobro ovládlo zlo, je ten silný čas na správné rozhodnutí otočit svůj život a tím pádem i celý svět, aby mohl svítit tak, jako dřív, když byla Boží přítomnost ještě zjevena a že i "Lajla Kajom Jair" - "Noc bude svítit jako den"
Světlo všude!

Článek byl vypracován ve spolupráci s Rabi Jair Jirmijahu Jerochim

Kabát: F&F/ Triko: H&M/ Sukně: Medicine / Boty, prsten: eBay/ Kabelka: Stella McCartney/ Hodinky: Chanel/ Brýle: Dior/ Náramky: Michael Kors


Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)