11.4.16

O mně....


Video je momentálně skryto, protože ho viděli právě ti lidé, kteří ho vidět měli a pro které bylo, byť nepřímo, určeno. Teší poměrně vysoká sledovanost a proto mohu slíbit, že pro vás připravím další! :) 

2 komentáře:

 1. Ahoj, náhodou jsem objevila Tvůj blog. Na můj vkus z něj sice trochu moc čouhá Chabad, ale i tak Ti fandím, snad se Ti podaří najít nějaký způsob, jak zlepšit vztahy s rodinou, kibud av va-em je velmi důležitá micva.
  Jen s Tebou nesouhlasím v názoru na křesťanství-židovský přístup k tomuhle problému se vyvíjel od naprostého odmítnutí (avoda zara) až po přístup, že křesťanství je zakázáno pro židy, ale pro gojim to modloslužba není. Je to hodně složitý problém a myslím, že bys měla být trošku opatrnější s takovými prohlášeními.
  Ať se Ti daří a pohodový předpesachový úklid přeju!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Celý pesachový úklid by nás měl naučit, abychom vymetli Chamec ze sebe (ego, které připomíná nakynutý chléb) a musíme se naučit být jako tenká Maca - bez Gaáva. Jestli tohle nepochopíme, tak nechápeme ani o čem Pesach je a slavíme ho pouze prakticky. Všechny Halachot, které máme, jsou jen "nádoby" k tomu, aby se Boží světlo mohlo projevit i tady dole a viditelným způsobem. Bez Micvot nemáme způsob, jak Boží světlo přitáhnout a Micvot, které děláme bez pochopení, jsou jako tělo bez duše.... To, co píšu je vlastně Chasidut, který nám to vysvětluje pomocí Kabaly a tuto myšlenku vidíme i v knize Tanja, kterou napsal Rabi Šneur Zalman z Liady, který je zakladatelem Chabadu. Chabad šíří judaismus do celého světa a i tam, kam by dřív Žid ani nevkročil. Chasidut nám vysvětluje, že Tóra je živá a je tady ne jako kultura nebo suché příkazy beze smyslu, ale vše je k tomu, abychom pochopili a sloužili Bohu v radosti. Učí nás, že Bůh je ve všem a nedá se z ničeho vyloučit. Mám pocit, že máš problém s Chabadem proto, že by tě Chabad nepřijal jako reformní/konzervativní konvertitu- nebyla bys pro ně Židovka a mohl by nastat asimilační problém. Jinak Chabad bere k sobě každého Žida, ať je jakýkoliv a odkudkoliv s láskou a pochopením. Další negativní zmínku o Chabadu, Chasidutu nebo ortodoxnímu směru, nebudu na tomto blogu schvalovat. Už jen proto, že nechci ubližovat Bohu.

   Halacha, kterou známe ze 7 Micvot bnej Noach je tady pro VŠECHNY a je naprosto jasná - je jen JEDEN Bůh a to chápou i muslimové (to je důvod, proč Žid smí vkročit do mešity, ale nesmí vkročit do kostela). Vím, že to nechápeš už jen proto, že máš nějaké vlastní reformní Halachot a že tím pádem si myslíš, že i křesťané si mohou vymyslet o Bohu své zákony a změnit pravidla podle toho, jak se jim to zrovna hodí. Ale pravda, pokud je pravda, tak se nikdy nezmění ani časem, ani situací ani generací. A žádný nový rabín nemůže přijít a změnit něco, co už je nastaveno. Proto říkáme: "Torat Emet" a Rambam nás učil ve 13 článcích víry, abychom vzpomněli každý den "Bůh nezjinačí zákona, za jiný nezamění, neb zákon Jeho platnost má pro všecka pokolení. :)

   Vymazat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)