24.10.15

Bezpodmínečná Láska

אלד

Často se ptáme, co je to vlastně láska? Víme vůbec, co je to láska a nebo jsme si na to slovo prostě zvykli a vypustíme ho z pusy úplně lehce a bez toho, že doopravdy víme, co to slovo znamená? Hebrejsky se láska řekne "Ahava" a je tvořeno písmeny "alef", "hej","bet" a "hej", které mají dohromady gematrickou hodnotu 13. Když se na to podíváme z hlediska Kabaly, na které vlastně stojí celý svět, uvidíme, že 2 x láska, tedy "Ahava", tvoří dohromady hodnotu 26. A co je 26? Jméno Boha, které nesmíme NIKDY ani náhodou vyslovit. Je to "jud", "hej", "vav", "hej", tedy J-H-V-H, což je gematrická hodnota 26. Bůh má nespočet jmen a toto je jedno z jeho hlavních jmen, které používáme v modlitbách (nahrazujeme ho Ado-n-a-j, protože to původní je až příliš svaté) a pokud se modlíme každý den a žehnáme na jídlo, vyslovíme ho více něž 100x za den. Význam toho jména je "bezpodmínečná láska" a podle Kabaly je to vlastnost "Chesed". Bůh věděl, že bez lásky se nedá svět stvořit, i když původně začal svět tvořit pomocí jména "Elokim", které představuje vlastnost "Gvura", tedy soud, moc a síla, ale viděl, že svět by neobstál a proto přidal ještě "J-H-V-H", tedy lásku. Vidíme, že jeho láska k nám je hned dvojnásobná (v Božím jméně, které má hodnotu 26 je 2x13, dvakrát "Ahava"/láska). Ale je v tom ještě další význam... Je psáno, že Bůh má 13 článků milosti. Je tak hodný, trpělivý a milující a když slavíme některé svátky, smíme číst jeho 13 vlastností "Chesed", tedy milosti. Hebrejsky tomu říkáme "Jud Gimel Midot Rachamim". 
Nyní chápeme, že láska je opravdu důležitá a sám Bůh k nám chová obrovskou lásku. Co znamená láska pro nás? Otevřené srdce k druhým lidem. Ten, kdo miluje Boha, tak je naší povinností ho také milovat, ale pak samozřejmě nemůžeme milovat ty, kteří Boha nemilují, schválně ignorují nebo milují jiné "bohy". Představte si, že milujete své rodiče a zároveň milujete i jejich největší nepřátele, kteří vaše rodiče nenávidí. To je přeci nemožné. Lidé, kteří milují Boha vědí jednu věc - není nic kromě Boha a všechno, co je na světě vidět, to je Bůh. Hebrejsky tomu říkáme "Ein Od Milovado". Příroda, která tvoří náš svět, se hebrejsky říká "Hateva" a gematrická hodnota činí 86, což je stejné jako "Elokim" (jedno z Božích jmen). Z toho jasně vyplývá, že svět byl tvořen Bohem. Bůh nás tvořil s velkou láskou, proto nejde, abychom ho nemilovali. Představte si, že máte děti a milujete je. Vaše děti mají mnoho kamarádů a ti tvrdí vašim dětem, že vy nejste jejich rodiče a nebo že jste jejich rodiče, ale jste hrozní. Takové kamarády byste přeci neohli mít rádi. Ale určitě byste měli rádi kamarády svých dětí, kteří o vás hezky mluví. To znamená, že my musíme milovat každého, koho Bůh tvořil, abychom nebyli sami proti sobě. Ale zároveň nemůžeme mít rádi někoho, kdo ignoruje přítomnost JEDINÉHO Boha na světě. Když mezi lidmi bude láska, Bůh bude jedině rád. Pokud někoho máme rádi jen kvůli tomu, že tím něco získáme, že se nám líbí jeho vzhled apod., pak to není láska, ale jen byznys. Proto až se vás někdo bude ptát: "Proč miluješ svého manžela/manželku", správná odpověď zní: "Protože ho miluji". Kdybychom totiž řekli důvod, už by to byl obchod. Právě to je bezpodmínečná láska!
Milujeme všechny, kteří se chovají minimálně podle 7 Noachidských přikázání
Z toho všeho plyne, že Bůh nás vytvořil s bezpodmínečnou důvěrou a vírou, že se budeme navzájem milovat, jinak bychom tu na světě ani nebyli... Bůh původně miluje každého z nás, který nechodí proti němu, ale musíme se snažit mu lásku i oplácet a udělat mu prostor v našem životě. A to můžete i pomocí Tšuva
Přeji vám všem, abyste šířili lásku všude a né jen proto, že se vám to vyplatí. Začněte příjemným úsměvem na lidi na ulici a takhle vytvoříme opravdu světlo všude! :)

Článek byl vypracován ve spolupráci s Rabi Jair Jirmijahu JerochimKabát: Line./ Sukně: Zara/ Triko, náhrdelník: Primark/ Balerínky: London Rebel (Asos)/ Psaníčko: F&F/ Hodinky: Omega/ Náramky, turban: eBay

Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)