5.6.15

Všechno je dobré


Hodně lidí má v životě mnoho otázek... Jaký má cíl tento svět, který je často plný trápení? Kam vůbec ten svět míří? Jaká je budoucnost pro lidstvo? Kdo má správný názor na to jak žít? Co je tou správnou cestou ke štěstí? Bude nakonec všechno dobré? Proč jsou takové rozdíly mezi lidmi a jejich životy? Proč někdo má život lehký a další se potýká s mnoha problémy? Proč se někdo narodil zdravý a jiný nemocný? Proč někdo vydělává peníze úplně snadno a jiný se dře od rána do večera bez koruny? Proč hodní lidé náhle umírají mladí a někdo opravdu zlý má dlouhý bohatý život? Někdo, kdo má málo peněz nechápe, proč jeho kamarád má stále peníze. A nebo máma, co má nemocné dítě nemůže pochopit, proč všichni ostatní mají děti zdravé a bez problémů. Muž, kterému už je 40 a nemůže stále najít ženu se může ptát, proč nemůže stále najít tu pravou, i když je opravdu dobrým člověkem a jiný, který nic neumí si našel výbornou ženu ihned. Další jsou otázky jako... Proč mi včera všechno vyšlo a dnes se mi nic nedaří? Proč jsem minulý týden bez problémů vydělával a nyní mi přijde jako by se ucpala trubka hojnosti? Proč se moje děti ještě včera chovali jako andělé a nyní zlobí jako kdyby byly posedlí a dělají všechno jen aby mě naštvali? A další nekonečné množství otázek..
Musíte pochopit, že na všechny tyto otázky je jen jedna opravdová a generální odpověď, a to je EMUNA - česky VÍRA, protože pak je všechno mnohem jednodušší a jasnější. Nad námi je Stvořitel a on kontroluje, hlídá a naviguje každého člověka a jen on rozhodne, v jakých podmínkách kdo bude žít, do které rodiny se narodí, jak bude vypadat, s kým bude žít, jaký bude mít charakter, jaký bude mít úspěch, kolik bude mít peněz nebo dětí, jaké bude mít kamarády a i každý nejmenší detail. Každá chvíle, minuta i vteřina je řízena ze shora. Jen On, jedině JEDEN Bůh, který existuje a který nás stvořil pak rozhodne, kdy budeme mít úspěch, kdy nedostatek, kdy na nás lidé budou příjemní a kdy nás budou pomlouvat a málo si nás vážit. On kontroluje, koho dnes potkáme atd atd. Nejdůležitější je ale vědět, že navigace ze shora je vždy jen k dobrému. Není to tak, jak říkáme v Čechách, že "Všechno zlé je pro něco dobré.", ale my říkáme "Všechno je dobré!". Proč? Protože všechno, co dostaneme ze shora je proto, aby každý z nás byl navigován k jeho cíli a smyslu. K tomu, proč je vlastně na zemi a proč se narodil. Bůh vidí, že bez určitých situací, kterými si musíme projít, bychom se do svého cíle nedostali a proto nám připraví cestu přímo na míru! I když to někdy vypadá, že je všechno špatně, Bůh ví, že bez těchto překážek by onen člověk cíle nedosáhl. Každý detail našeho života je kontrolován a přesně naplánován, a to bez chyb a náhod. Nic není náhoda, ale vše je řízení ze shora s jasným cílem.
Co vlastně po nás Bůh chce a kam vede naše cesta?  Známá kabalistická kniha Zohar říká: "Lema-an Jed-u Oto", což znamená "Abychom Ho znali". Bůh nás stvořil jen proto, abychom Ho znali a pochopili. On je ten, který nás zná dokonale a tak ví, že pokud nepůjdeme cestou, kterou nám připravil, tak nepochopíme a nepoznáme. Ten, kdo si je vědom toho, že všechno, co se mu v životě stane je ze shora má tzv. "Emuna Šlema", což je v překladu "Plná víra" a takový člověk žije šťastně s tím, co má a s tím, co mu život přinese, což je už je první krok k tomu mít dobrý život. Po tom, co už víme, že všechno je na HaShem (Bohu), tak bychom měli náš život monitorovat, více si všechno uvědomovat a pochopit "náhody", které se nám dějí. Je jen na nás, jestli všechno pochopíme sami a po dobrém a nebo jestli to bude trvat déle a bude to mnohem více bolet. Pokud si nevšímáme znamení, pak nám Bůh přinese mnohem těžší situace a pokud to stále nejde, tak se dostane až do takové situace, která bude vypadat, že nemá přirozenou cestou žádné východisko a už nám nezbude nic jiného než spoléhat na Boha a jeho pomoc. Jak říkali naši svatí moudří předci: "Nemáme se o koho jiného opřít, než o našeho Otce v nebi". Svatá Kniha Zohar také praví, že ta hlavní víra je pochopení, že tohle není jen tento svět, ale je i příští svět. Podle toho je jasné, že někdo, kdo má alespoň minimální mozek v hlavě a je psychicky v pořádku nebude nikdy dělat něco, co nemá smysl. Například kdybychom někomu řekli, aby hodinu zvedal ruce nahoru a dolu. Nebude to dělat ani pokud bychom mu za to dali peníze, protože on vidí, že dělá něco, co nemá absolutně žádný cíl a smysl. A pokud je to takhle u člověka, který byl stvořen, tak tím spíš to tak bude u Boha, který určitě nebude dělat něco jen tak. Je naprostý nesmysl, aby svět, který tak dokonale funguje, byl stvořen jen tak bez toho, aby to mělo nějaký důvod. Není možné, aby člověk, který má dokonalé funkce těla i mozku, velké fyzické i duševní schopnosti žil bez toho, že to má nějaký důvod. Každý by se měl zeptat sám sebe: "Je možné, že jsem se narodil jenom proto abych zemřel?" "Je logické, abychom byli stvořeni plni emocí, myšlení, kreativity a duchovna jen abychom žili nějakých cca 70let, které jsou plné trápení a práce a pak prostě zemřeme a tím to končí?". To je přeci naprostý nesmysl! Naše duše má pokračování i po tom, co tělo, ve kterém byla, už nežije. Jak říká traktát Avoda Zara v Talmudu: "Dneska děláme a zítra dostaneme odměnu". Tím je myšleno že naše duše dostane věčnou odměnu přesně podle toho, jak se chovala, když byla ještě v těle.
Tento článek rozhodně není poslední na toto téma, ale spíš úvodem k dalším článkům. Přeji vám hezké čtení, sdílejte ho dál, těšíme se na vaše reakce a vy se můžete těšit na pravidelnější přísun článků.

Článek byl vypracován ve spolupráci s Rabi Jair Jirmijahu Jerochim
Bunda: Mango/ Triko: Pescara/ Legíny: Nike/ Kšiltovka: Lids/ Kabelka: Balenciaga/ Holinky: Hunter/ Hodinky: DKNY/ Náramky: Mix

Žádné komentáře:

Okomentovat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)