4.3.15

PurimDnes večer tradičně oslavíme svátek Purim, který je symbolem pro vítězství Židů nad perským diktátorem Hamánem. Dnes večer před 2500 lety chtěl vyhubit všechny Židy světa pomocí souhlasu krále  Achašveróše, který byl ve své době vládcem celého světa! "Shodou náhod" se včera v Americe na stejné datum udál podobný příběh, do kterého byl zapojen i náš prezident... 

Byl jednou jeden král v Persii, který byl v té době nejsilnější vládce celého světa. Všichni Židé mu byli ukradení a možná je i nesnášel. 
Dnes je prezident ve Washingtonu, který má nejdůležitější funkci na světě a Židé mu jsou ukradení a dokonce je možná i nenávidí. 

Byl jeden zlý Peršan, který chtěl vyhubit všechny Židy na světě, ale nemohl to uskutečnit bez povolení a podpisu krále. 
Dnes jsou Peršané (Írán), kteří chtějí zabít všechny Židy, ale potřebují souhlas nejsilnějšího prezidenta, aby jim odstranil sankce a oni mohli ve svém plánu pokračovat.

Královi Persie bylo všechno docela jedno a záleželo mu hlavně na penězích, které mu onen zlý Peršan slíbil. Bylo to opravdu spousty peněz a výhodná dohoda pro krále, ale smrtelná pro Židy.
Prezidentovi je to také docela všechno jedno a jde mu hlavně o peníze a výhodnou dohodu s Peršany

Židovská královna Ester chtěla královi vyprávět, co se doopravdy děje, ale i přesto, že byla královna, tak měla zakázáno se s králem setkat dříve něž po 30ti dnech po ohlášení. Riskla svůj život a šla za ním ihned i přesto, že jí všichni říkali, že je to nebezpečné. 
Židovský premiér chce vyprávět prezidentovi a jeho kongresu, co se doopravdy děje, ale setkat se s nimi je také velmi nebezpečné.

Byli lidé, kteří si mysleli, že by královna neměla ke královi chodit, protože by ho to akorát naštvalo a udělal by ještě nebezpečnější věci.
I dnes jsou lidé, kteří si mysleli, že židovský premiér neměl jet do Ameriky do kongresu, protože to jen naštve prezidenta a bude ještě víc antisemitický.

Královna prosila Židy, aby se všichni postili, modlili a udělali Tšuva, aby měla u krále úspěch. Oni to udělali, král přijímal její slova a plán zabít všechny Židy byl zmařen. 

Jen pro vaši informaci, jen za poslední rok několikrát Írán (neboli Persie) všude bezostyšně hlásí, že chce vymazat Izrael z mapy. Minulý týden radil vůdce Hizballáhu všem Arabům světa, že je lepší terorizovat všechny Židy na světě, aby utekli do Izraele a pak je tam všechny zabít najednou! (Už jistě chápete, že se jedná o íránský atomový plán, který ohrozí celý svět a který chce Obama prakticky povolit pomocí velmi špatné dohody.) ]

My se dnes také postíme a modlíme za úspěch židovského premiéra? Kongres jeho slova přijal velice dobře, ale co na to prezident?? Plán Persie (Íránu) bude zmařen? 

Dnes se postíme před setkáním královny Ester s králem a proto se onen půst nazývá "Půst Ester". 
Židovský premiér byl pozván do kongresu, aby vysvětlil, jak se věci mají, 12. Adar (včera 3.3.). V Izraeli je čas o 7 hodin posunutý dopředu, což znamená, že když v Americe bude 12. Adar, v Izraeli i u nás už je 13. Adar, tedy den, kdy je každý rok "Půst Ester". 

Jestli i vy máte husí kůži... Sdílejte to dál! Tento rok se všichni postíme a posvětíme tento den modlitbou a Tšuva před HaShem proti diktátoru z Persie (Íránu), aby jeho nápad byl zmařen a večer oslavíme Purim!

Aby vám bylo vše jasné, doporučuji číst detailně Knihu Ester (Wikipedie nestačí :) )

Purim Sameach přeje Vanilka!

Update 7. 3. - Íránský duchovní vůdce Chameneí včera podlehl rakovině a zemřel! Dopadlo to tedy nakonec stejně jako v Knize Ester - Hamán je mrtev! Hurááááá

P.S.: Tady máte konečně slibovaný outfit, který se hodí do synagogy :)

Článek byl vypracován ve spolupráci s Rabi Jair Jirmijahu JerochimSukně: F&F/ Vesta: zde/ Svetr: Primark/ Triko: Amisu/ Boty: Michael Kors/ Kebalka: Chanel/ Pásek: Gucci/ Turban: internet2 komentáře:

 1. Zamrazilo mně, a proto už jsem sdílela a doufám, že se o tom dozví co nejvíce lidí!
  Snad jste pořádně slavili :)

  Pusu :-*

  Domča L.

  OdpovědětVymazat
 2. moc hezky clanek! priznavam, ze mi byl zprvu tvuj blog spise k smichu, ale casem ve mne tvoje posty o zidovské kulture psane tak, ze jim rozumi i uplne nezasveceny clovek, probudily velkou zaujatost vasi kulturou a tvoje a Jairovo poselství me nuti se nejen nad sebou zamyslet a snazit se byt lepsim clovekem. diky, pis dal a krasny den preju. (:

  OdpovědětVymazat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)