15.3.15

AnděléMnohokrát jste nám psali, že by vás zajímalo něco o andělech, takže vám dnes uděláme radost. Článek o Duchách byl velmi úspěšný, mnoha lidem otevřel oči a doporučuji si ho přečíst ještě jednou, aby vám i dnešní článek byl jasnější. 
Na rozdíl od duchů, andělé jsou naprosto něco jiného. Nejedná se o mrtvé lidi, kteří nezasloužili ani peklo, ale jsou to nadpřirozené bytosti, které Bůh stvořil dříve něž lidstvo. Ve všech náboženstvích je jen jedna pravda, která praví, že anděl je nebeská bytost a poslanec Boha, který vykonává jeho rozkazy v našem světě, který je nejníže ze všech světů. Jen Kabala jde až úplně na začátek tvoření světa. Máme k tomu knihy jako “Anděl Raziel” (kterou napsal první člověk Adam), “Jecira” a knihy “Hejchalot”. Samozřejmě, že je o tom mnohem více informací i v dalších tisících kabalistických knihách, které jsou staré i 4 tisíce let a jejich součástí jsou například knihy “Zohar”, “Matok Midvaš”, “Sulam”, “Arizal”, “Rabi Chaim Vital”, “Rabi Moše Kordobero” a nebo i knihy od našeho pražského Maharala. Tyto příklady jsou jen kapkou v moři a bohužel v češtině není ani 0,1%. Většina knih je psáno aramejsky a hebrejsky a my máme tu čest, že na tomto i na dalších článcích, spolupracuje rabín z Izraele, který oba jazyky perfektně umí a Kabalu celý život studuje - Jair.cz. Dopředu vám musím ujasnit, že jeden článek na tak obsáhlé téma nestačí, ale budeme se snažit vám dát alespoň nějaké základní informace...

Andělé jsou božské síly, které slouží Bohu a nacházejí se ve třech světech. Ty se nazývají: Bria, Jecira a Asia. Ten poslední je ten náš - nejnižší. Hebrejsky se anděl řekne “Mal-ach”, což znamená “posel”. Andělé jsou ti, kteří přinášejí božskou hojnost do všech světů. V nejvyšším světě, jehož jméno ani nesmíme vyslovit, jsou všichni andělé jednotně spojeni s Bohem. Ale v ostatních světech (Bria, Jecira, Asia) už se oddělili a tam už jsou přímo jednotliví andělé. 

Andělé oběcně dělíme do třech hlavních kategorií: 

1) Serafim
To jsou andělé ve světě Bria. Jejich práce je logické pochopení Boha a říká se o nich, že jsou to ti, kteří stojí přímo před trůnem Boha. Serafim jsou samostatné bytosti, které mají celistvý tvar. 
2) Chajot Hakodeš
Můžeme to zkusit přeložit jako “zvíře ve svátosti”. Je to jméno andělů, kteří jsou ve světě Jecira a kteří se řídí a slouží podle cítění lásky a strachu (narozdíl od Serafim).
3) Ofanim
Jsou to andělé, kteří jsou ve světě Asia a jejich práce je přenášení informací z vyšších světů do toho našeho. Dělají jen to, co jim Bůh nařídí a neřídí se vlastními pocity a myšlenkami. 

Dále můžeme anděly dělit do 4 táborů. V každém táboře jsou 3 části, (o kterých ale dnes psát nebudeme, protože je to už hodně složité).

A) Michael - Pracují pomocí lásky.
B) Gavriel - Ti pracují pomocí strachu a síly.
C) Rafael - Záchrana lidstva.
D) Uriel - Souvísí s nejvyššími věcmi, které se týkají přímo Boha.

Musíte pochopit, že v každém světě je 10 sfér a všichni tito andělé mohou být v každém světě a v každé sféře, tím pádem existuje nekonečné množství druhů andělů. Například můžeme najít anděla Michaela, který je ve světě Jecira a ve sféře Tif-eret (3. sféra) a pak jiného anděla Michaela ve světě Jecira, ale ve sféře Cheset (4.sféra) atd atd… Podle toho mají i schopnosti, možnosti a jejich poselství.

Celé téma je složitější, než si lidé myslí, ale může vás to posílit tím, že andělé jsou, je jich hodně a jsou téměř všude.
Andělé mají mnoho jmen, které jsou popsány i ve Starém zákoně, jako například Peniel, ale často se ve Starém zákoně setkáme i s tím, že andělé nechtějí své jméno prozrazovat. 

Andělé se zabývají mnoha tématy, která se týkají i našeho života. Když se narodíme, dají do nás duši. Když zemřeme, vezmou nám ji a doprovodí až k nejvyššímu soudu, kde se rozhodne, co s ní bude dál. Pomáhají nám s financemi, ochraňují děti a dokonce i čistá zvířata. Vytvářejí "Hašgacha Pratit" - to, že nic není náhoda (o čemž bude další článek). Zachraňují nám život, léčí neléčitelné nemoci pomocí zázraků. Spojují spřízněné duše. Občas přijdou jen zlepšit naši náladu. 

ALE andělé NIKDY nebudou tam, kde není ani místo pro Boha. To znamená tam, kde lidé mluví sprostě, lžou, pomlouvají, mají pýchu, chodí všude nazí jako kdyby byli v koupelně, dívají se na erotiku a násilí, poslouchají vulgarity, tam kde jsou nahaté fotky, kříže a další falešné modly, ale i tam, kde je nekošer jídlo, které je pro ně nechutné stejně jako pro nás. Člověk, který chce mít kolem sebe anděly, aby ho chránili, musí dodržovat minimálně 7 Noachidských přikázání (jako Žid 613 přikázání) a udělat Tšuva
Nezapomeňte, že vy sami nesmíte k andělům mluvit nebo jim něco přikazovat, ale jen jim děkovat. Můžete prosit jediného Boha a on už rozhodne, jestli vám anděly pošle. Je velmi striktní a jasné, jak se k vám dostanou. I největší kabalisté dodržují pravidla jak a kdy mají povoleno mluvit s anděly, protože často může jít i o život. Ne každý může být kabalista a je to jako hrát si s ohněm.
Nepředstavujte si anděla v nějakém tvaru. Stejně jako nevidíte signál vašeho mobilu nebo wi-fi, tak nemůžete vidět ani anděla, pokud si to v tu chvíli nezasloužíte. Člověk, který nedodržuje ani 7 Noachidských a vypráví vám, že mluví s anděly, tak pravděpodobně lže a jen velký kabalista vám pak řekne, jak se věci mají, protože kabalista vždy pozná, když někdo nemluví pravdu.Případné dotazy nám napište do komentářů nebo na Jair.cz.

Článek byl vypracován ve spolupráci s Rabi Jair Jirmijahu Jerochim
Bunda a boty: Mango/ Košile: New Yorker/ Sukně: ?/ Kabelka: Gucci/ Podkolenky: HM/ Brýle: RayBan/ Náramky: Hermés, Thomas Sabo, Pandora/ Hodinky: DKNY/ Náušnice: Pandora/ Rukavice: eBay

5 komentářů:

 1. Ty brýle Ti moc sluší Vanilko. :) jinak článek opět moc hezky napsaný, jen tak dál. :) Jana

  OdpovědětVymazat
 2. Vanilko chtěla bych se zeptat zda věříš v to, že když někdo zemře tak se a ním dá ještě komunikovat. V pátek mi zemřela milovaná osoba a ja bych se s ní chtěla rozloučit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V židovství je to tak, že člověk, který dodržoval to, co po něm Bůh chtěl, půjde do ráje a nebo na kratší dobu do pekla/ očistce a pak do ráje. Takový člověk je prvních 30dní ve stavu, kdy není jisté, co s jeho duší bude... Někdo jde rovnou do ráje, někdo má soud složitější a to je důvod, proč se Židé prvních 30dnů o duši zemřelého intenzivně modlí. Duše člověka, která jde do nebe a je v pořádku, tak může za svými blízkými přijít dolu "na návštěvu", ale to jediné, co můžeš dělat je - prosit Boha, aby duše zemřelého byla na dobrém místě a aby za tebou pak přišla. Prosit přímo duši zemřelého je zakázáno, protože jen Bůh má tu nejvyšší moc.:)

   Vymazat
 3. Zatím jsem nečetla článek, ale musím pochválit outfit. Hezké punčochy!

  OdpovědětVymazat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)