14.2.15

Jsme to, co jíme...



V tomto článku bych chtěla vysvětlit o něco lépe spojení mezi stravou a duší. Tím bychom možná lépe pochopili, proč existuje zdravá strava, košer, bio, raw, vegan, vegetarián apod. Základem všeho je, že člověk není jen kus masa, ale hlavní je duše. Například... Chcete si koupit nějakou kabelku. Kdo ji chce koupit? Vaše ruce, vaše pleť, vaše vlasy? Máte hlad. Kdo má ten hlad? Váš žaludek,  vaše pusa, váš krk? Máte chuť na pizzu. Kdo má na ni chuť? Váš jazyk, váš nos, vaše chuťové buňky? Nesmysl! Jste naštvaní, jste veselí, jste smutní. Kdo je naštvaný, veselý, smutný? Váš mozek, vaše srdce? Kdo všechny tyto pocity má? Jste to VY! A vy jste duše! V tom je ten rozdíl mezi vámi a kamenem, nábytkem nebo některými zvířaty.
Hodně lidí chce v košer stravě najít jen zdravotní výhody a ne, že nejsou! Je jich víc, než si myslíte, ale není to to hlavní. Je to důvod, proč i lidé, kteří fandí veganské, vegetariánské a hlavně raw stravě chápou, že jídlo má velký vliv na to, kdo jsme a jaká je naše duše. A tím pádem i na to, jak se chováme, jak se cítíme a dokonce i jak vypadáme. V judaismu je toto téma řešeno hodně do detailů a to ne proto, abychom se omezovali, ale zrovna proto, abychom nebyli jako ti, co jedí jen vegansky nebo raw. Protože oni vědí, že některé potraviny nejsou v pořádku, ale jelikož nemají ono duchovní vědění, tak to řeší radikálně a řeknou si: "Tak budeme jíst jen zeleninu" (vegani) a "Nebudeme ji ani vařit" (raw food). V košer stravě, oproti těmto směrům, najdete jídlo všeho původu. Nejen zeleninu a ovoce, ale i maso teplokrevných a studenokrevných živočichů, alkohol, pečivo, mléko, vejce... Nic neschází, jenomže jsou zákony, které jsou pro dobro naší duše a které vysvětlují, jak na to, aby všechno jídlo bylo v souladu s duší. Pokud chceme znát hlavní výhody, proč jíst košer nebo zdravěji, je to skutečnost, že špatná strava tvoří velmi tlustou duchovní šlupku (kterou můžeme odstranit hlavně pomocí Tšuva) mezi naší duší a naším tělem. V tom je rozdíl mezi lidmi, které mají lepší cítění a lidmi, kteří jsou materiální. Ne, že by duši neměli, ale mají vytvořenou silnou duchovní šlupku a to vědí i lidé, kteří jedí raw food, kde nejde jen o fyzické zdraví, ale i o to, že určitá jídla otupují duchovní a duševní schopnosti. (Další důvod, proč kabalisté a věřící mohou vidět a cítit věci, které mnozí nemohou pochopit.)
V krvi člověka i zvířete se nachází nejnižší druh duše "Nefeš" (viz. minulý článek), který má na starosti základní vitalitu - fyzickou i duševní. Minimální schopnosti, které mají i zvířata. Bez "Nefeš" bychom byli mrtví. Člověk má i vyšší úroveň duše a to je ta, která mu umožňuje věci pochopit, myslet atd. V základní "Nefeš", která je v krvi,  je i základ naší povahy jako je agresivita, lenost, rychlost, asertivita, pasivita. Proto také některá zvířata nesmíme jíst. Jsou to zvířata, u kterých víme, že je jejich povaha agresivní. Např. : žralok, orel, lev, tygr. Nebo jsou zvířata, která jsou označena za drzá. Např.: pes, medvěd. Jsou zvířata, která libují v hnusu. Např.: hmyz, červy, hroch, prasata. Prase je ještě navíc označeno za falešné, líné a pyšné. A protože jsme to, co jíme, tak máme zákaz jíst tato zvířata, aby se jejich povaha nepřenesla na nás, což je v dnešní době dokazováno i vědecky. Krev nejíme nikdy, protože je v ní duše/ "Nefeš" a je to jako jíst někoho zaživa. I když je někdy složitější pochopit, proč je něco košer a nebo není, tak vše má své logické vysvětlení podle Kabaly. Snažíme se jíst tak, abychom omezovali na minimum tvoření šlupek mezi naší "Nefeš" a "Ruach" a pak můžeme být milejší, citlivější k lidem, mít lepší víru a nebo vidět lépe Boha i v běžném životě. Neutralizujeme tím zvířecí chování jako je agresivita, vztek, lenost a podporujeme správné myšlení, klid a zdraví duše, smysl života a hlavně pochopení toho, že peníze nejsou to, co si vezmeme do hrobu. Tu citlivost, o které se tady bavíme by mohl mít každý z vás. Lidé, kteří jedí dlouhodobě zdravěji nemají problém cítit, že nezdravá strava jim nedělá dobře. Stejně tak, i člověk, který jí dlouhodobě košer, už nebude jíst škvarky, sádlo nebo BigMac. :)

P. S.: Špatná strava (tím myslím hlavně nekošer), se dá poznat i na tvaru postavy, obličeje a stavu pleti. U Židů, kteří mají přikázáno jíst jedině košer, se všechno projeví mnohem silněji. V takovém případě může některý Žid dopadnout mnohem hůř než nežid, který jí nekošer.

Článek byl vypracován ve spolupráci s Rabi Jair Jirmijahu Jerochim








Kabát: Mango/ Jeany: R. Jonaco/ Svetr: H&M/ Hodinky: Michael Kors/ Náhrdelník, čepice, náramky: mix/ Kabelka: Prada/ Tenisky: Nike


A nakonec vám ukážu, jak košer strava změnila i mě! 
Fotka vlevo je pořízena před 8 lety, kdy jsem se stravovala opravdu hrozně. Fotka vpravo je stará pár týdnů a pořízena v době, kdy se již několik měsíců stravuji výhradně košer.

A ještě další fotky, kde je vidět změna... Na fotce vlevo, která je stará cca 2 roky, jsem se cpala trejfe a vpravo je aktuální fotka po několika měsících na košer stravě. :)



Zkuste jíst lépe a pociťte rozdíl doslova na vlastní kůži! :)

29 komentářů:

 1. Ty fotky pro porovnání jsou dobré a strava dělá vážně hodně. Já mám také úplně jiný obličej od té doby, co si dávám pozor na jídlo. I když to až tak moc nehrotím, nemám na to momentálně dost energie, abych se na to zaměřovala. Ale jím už několik měsíců dietně a zdravě. A vidím to na sobě. Spoustu potravin nejím už cca 7 let. Jsou věci, které prostě už 7 let nepozřu a já tu změnu na sobě vidím a cítím.

  OdpovědětVymazat
 2. No asi tak....zestarla jsi, mas nastreleny odbarveny vlasy a jsi nalicena....za nic z toho nemuze strava:-D
  Ovsem nic to nemeni na tom, ze spravna strava dokaze divy, to zas ano!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, zestarla jsem. Vlasy mam prodlouzene, ale odbarvene byly uz v te dobe. A pred 8 lety jsem se licila vic nez ted, protoze ma plet vypadala jako oraniste. Bohuzel diky spatne strave. Nyni diky Bohu nepotrebuju temer zadny make-up :)
   Navic tim, co pises, tak si protirecis. Pokud mas zdrave oci, tak ten rozdil vidis.

   Vymazat
  2. Ano, samozrejme, rozdil vidim. To ti prizna kazdy, ale pred osmi lety jses tam jak holcicka, ted nalicena micina. Tot vse. A neprotirecim si, kazdy musi uznat, ze nezdrava strava se na tele podepise, ale pokud to budes chtit ukazovat na techto dvou fotkach, pochybuju, ze nekdo rekne, ze vidi rozdil zpusobeny zmenou stravy.

   Vymazat
  3. Zmena tvaru celeho obliceje je videt vic nez dost :) Driv jsem vypadala spis jako male selátko :D A jeste jednou zduraznuji, na stare fotce jsem nalicena vic, nez na fotce aktualni. Kdo ke zna, tak vi, ze se temer nemaluji ;) Zpusobeno stravou to je, o tom neni pochyb. Zkus jist koser a poznas to take.

   Vymazat
 3. Moc dobrý článek, po dlouhé době jsem si přečetla něco rozumného. Jinak ten rozdíl je fakt úžasný. Jsi kočka :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Jak vsechno vis? Google. .... A jeho IP testy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, sice to přes IP lze, ale já nejsem hacker, mně stačí tisíce let stará Kabala a čistá duše :)

   Vymazat
  2. Absolutně nic neví.. Hádá podle lidí, kteří ji nemaj rádi.. Aleto se teď hodně sekla :D

   Vymazat
  3. Wow! Jestli ty vlastníš seznam lidí, kteří se otevřeně hlásí k tomu, že tě nemaj rádi, tak to bys možná mohla pracovat u tajných služeb a nebo také umíš Kabalu, protože přesně vidíš do hlavy lidem. :)))

   Vymazat
 5. Jak mile někdo napíše pravdu tak se zlobíš a odsekneš

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakmile někdo napíše lež, tak bráním pravdu. To by měl dělat každý spravedlivý člověk. Vůbec se divím, kde bereš odvahu mi tohle psát. Navíc kdy jsme se naposledy viděli osobně???? Je jasné, že jen rýpeš. :)

   Vymazat
  2. Jen chci aby jsi tady všem přiznala pravdu a přestala lidi strašit a dělat ze sebe lepší než jsi!

   Vymazat
  3. Není to strašení, ale jen otevření očí, které mají všichni kabalisté a spravedliví otevřeny už tisíce let. Svými reakcemi akorát vyvoláváš to, že Bůh ti to nakonec bude muset ukazovat přímo na tobě. A to není proto, že je zlý a straší tě, ale proto, aby ti to došlo. Když to nejde po dobrym, tak to půjde po zlym. A dobrých věcí už ti dal víc než dost a ty ho jen ignoruješ a jsi nevděčná! Já jen chci, abys i ty byla lepší než ostatní, PROTOŽE NA TO MÁŠ! :)

   Vymazat
  4. Ne, jakmile někdo napíše pravdu, tak ji prostě smaže, a ještě tvrdí, že za pravdou si stojí. Někdo kdo si za pravdou stojí, nepotřebuje nic mazat, protože pravda se pozná, i kdyby kolem ní bylo tisíc lží. Ale protože ona pravdu nemá, musí pořád mazat. Divím se, že jí to rabín ještě nevysvětlil...

   Vymazat
  5. Jednak nechápu, proč o mně píšeš ve třetí osobě a proč se konečně nepodepíšeš. Člověk, který píše anonymně, tak může být vůbec rád, že na něj reaguji a jelikož já mám pravdu, proč bych měla zvěřejňovat tvé lži? Kdydy sis stála za svou pravdou, tak jsi to TY, kdo by se měl podepsat svým pravým jménem a stát si za tím! Tohle je zbabělé :) Až budeš mít svůj blog a napíšu ti reakci, která ti bude nepříjemná, ale tentorát to bude pravda, pod kterou se podepíšu, chci vidět, jak se budeš chovat a jestli to zveřejníš. :) Narozdíl od tebe nemám problém psát pod svým jménem. Kdybych to smazaal, tak přece nemám vůbec komu reagovat. Děláš si sama sobě ostudu na veřejnosti tím, že nevidíš, jak si protiřečíš. Tvé IQ bohužel dost kleslo, udělej s tim něco! Můžeš začít lepší stravou, lecitin tě nezachrání :)

   Vymazat
  6. Protože neraguju na tebe, překvápko. A podepsat se nemůžu, protože nemám účet na žádné z uvedených soc. sítí, nebo přes co se tu dá podepsat. Budeš spokojenější, když ti budu psát jako Standa Nováků? Bohužel nemám potřebu fotit se a vystavovat se na internetu. Myslím že o kvalitě (nejen) komentářů si každý udělá obrázek sám

   Vymazat
  7. A komu to teda píšeš? Vždyť tohle je můj blog :) Podepsat se můžeš i bez účtu a navíc založit si účet je rychlejší, než napsat komentář. Já sama mám účtů na Google asi 7! :D To není o potřebě se fotit, ale spíš o tom, že se stydíš a ani nevim, o čem bys psala. Jedině nějaké pomluvy, to by ti šlo. Ale samozřejmě bez fotek, to chápu :)) Moje články mají čím dál tim vyšší čtenost a píšou nám desítky lidí a prosí o radu. Zkus napsat nějaký článek, který bude mít alespoň 10 vět a pošli mi ho na WhatsApp. Svoji životní nespokojenost a komplexy si prosím vyléči u psychologa a né u mě na blogu :) Šabat dnes začíná v 17:10, snad už máš uklizeno a navařeno!

   Vymazat
  8. Píšu člověku nad tebou. Nebo to se nesmí? Účet nemám, protože ho mít nechci, takže je jedno, jak snadné to je, nebo jak dlouho to trvá, takže ne, díky. Ano, o svém životě se bavím s živými lidmi, pusou, takže není potřeba o ničem psát, v ostatních oborech se zase najdou jistě fundovanější osoby, nehledě na to, že těmto oborům patrně moc nefandíš, takže by sis asi nepočetla. Navíc nevím, jak by moje foto s kabelčičkou pomohlo ilustrovat téma např. o pájení....asi stejně jako tvé fotky.... a ano, těch co se ujmou lidí, co si rádi nechají něco namluvit bez pořádných podkladů je stále dost. Já mám v životě spokojenosti dost, díky za optání, vadí mi jen lži a když se mi někdo snaží "sr*t" na hlavu. A k úklidu taky nepotřebuju boha, aby mi nahlížel do špajzu, uklizeno i jídlo je u nás průběžně.
   P.S: nevím co to je WA.

   Standa Nováků

   Vymazat
  9. Uz skoro zacal Sabat, takze nemam moc casu odpovidat, ale jen tak narychlo.
   1) Pises, ze tvuj blog by me nezajimal hned po tom, co pises, ze bys stejne nemela o cem psat. Tady si opet protirecis, jako uz mnohokrat :) Vidim, ze uz jde o patologicky problem.
   2) Vsimla jsi, jaka pouzivas slova?? Ted vsichni vidi, jaky mas slovnik! Jeste, ze nepises sve OPRAVDOVE jmeno!
   3) Muj blog byl predevsim o mode a stylu a holky maji rady, kdyz k tomu mohou jeste cist jeste neco zajimaveho a obohacujiciho. Blogu ve stylu "Mam nove cerne boty a k tomu jsem si vzala sedy kabat" uz je tady vic nez dost. ;)
   Jdu zapalit svicky a modlit se a modlim se casto i o tobe! Uz se prober!
   Shabbat Shalom!

   Vymazat
  10. Nepíšu, že nemám o čem psát, jen že o osobním životě to není třeba a v oboru svých koníčků se radši budu ještě vzdělávat, než to budu někomu cpát.
   Za slova se nestydím, lepší občas něco říct na plnou pusu, než se poplácávat po rameni.
   Že to, co píšeš, je zajímavé a obohacující bohužel nemáš sama právo říct, to mohou posoudit jen ostatní. To že poučuješ o nevhodném oblečení a vedle dáš foto jak z nočního klubu si také přebere každý sám. Takže za mě ne, stále není za co tleskat. Modli se za koho chceš, když myslíš, že ti to pomůže.

   Standa Nováků

   Vymazat
  11. A jaké koníčky máš na mysli? Ordinaci v růžové zahradě? Nebo popijení vína na gauči a nacpávání se řízky? Nebo snad pravidelné návštěvy Ikea? Ano, máš pravdu, je třeba se ještě hodně vzdělávat, protože o tomhle by se opravdu psát nedalo :) O tom opravdu život není a svět na tom nestojí!
   Inteligentní člověk dokáže říkat ještě víc než hulvát a to slušným způsobem.
   Asi sis článěk nepřečetla a nebo jsi je nečetla všechny, aby se ti vše propojilo a docvaklo. To je jako kdyby jsi říkala, že Kabala není obohacující! Nejsou to moje výmysly, ale věci psané před tisíci let a jsou napsány v tisícech knihých judaismu a Kabaly. Já je snažím, aby to pochopily všechny mé mladé a šikovné čtenářky. Protože ony to chápou a mají radost, jak jim to konečně všechno dává smysl!
   Fotky, o kterých mluvíš nemají nic společného s nočními podniky. Já vím, že ty sama se v módě nevyznáš a chápu to, protože už na to nemáš věk. :)
   Téma uzavírám takto:
   1) Buď jsi nečetla všechny články od začátku až do konce a proto ti to nedojde a nechápeš jejich význam.
   2) Nebo na to opravdu nemáš mozkovou kapacitu a to je ten důvod, proč se o tobě modlím. (Mnoho lidí mají problém pochopit Kabalu jen proto, že mají ucpanou duši nekošer jídlem a nechutnostmi)
   3) Nebo už jsi tolik Kabaly a Tóry znalá, že to, co píšu ti přijde až moc jednoduché a jasné, ale v tom případě by ses měla chovat úplnš jinak. Ale protože se chováš agresivně a vulgárně a proti Bohu, tak tato teorie nelze brát v potaz.
   4) Další možnost je, že jsi koukla jsi na fotky a všechny tvé reakce jsou jen nenávist a závist. Vůbec nejsi moje čtenářka a přišla jsi jen prudit a rýpat. To mi dává největší smysl spolu s číslem 2). A navíc to perfektně sedí podle tvých reakcí ze tvé IP adresy a množství návštěv vždy z těch samých IP. Je vidět, že mě navštěvuješ až poslední dny. Prostě tě štve, že nemám Ask a právě proto jsem ho také včas vypnula! :)
   5) Dál ti nebudu odpovídat, tak ať to víš předem.
   Shavua Tov!
   P.S.: Už se nepodepisuj jako Standa Nováků, nejsi jediná, kdo se tomu směje a komu to přijde trapný a ubohý. Já věděla od začátku, kdo jsi. A ještě navíc je to lež a lhát se nesmí! Tvoje IP ukazuje přesně na vaší adresu!

   Vymazat
 6. Zase úžasný článek! Čtu si je trošku pozadu, ale každý den si jich u tebe pár přečtu a jsem zas o něco chytřejší :)

  S tou stravou je to určitě pravda a jde to poznat :) Sama už jsem 5 měsíců vegetarián a cítím se o hodně lépe, než když jsem jedla maso a celkově nezdravě (snažím se omezit i bílý cukr, kávu s kofeinem atd.) a taky vidím na obličeji změnu.
  Tvoje články jsou moc poutavé :) baví mně je číst :) a opět nechápu tu negativitu některých lidí tady a jediné co můžou udělat je to, že to číst nebudou když je to nezajímá.
  Domča, (instagram: vasekadomi) :-*

  OdpovědětVymazat
 7. Jen některá zvířata mají duši? Jakože tenhle druh ji má a tenhle druh ji nemá? Ach jo, to je zas jednou dobrá volovina...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám pocit, že jsi článku neporozumněla, zkus ho přečíst ještě jednou...
   Všechna zvířata mají základní "Nefeš", která je v krvi a proto nesmíme jíst krev. Která zvířata jsou košer a která ne, rozhodl HaShem v Tóře a on ví nejlépe proč jsou některá čistá a jiná nečistá. Co ale vidíme mimochodem je, že ta nejinteligentnější zvířata jsou NAŠTĚSTÍ nekošer! Nechtěla bych jíst kočku, psa, lva, delfína nebo papouška! ;)

   Vymazat
 8. Změna obličeje je hlavně kvůli toho, že jsi nejspíše i zhubla :) Taky bych tu mohla dat fotku hned po porodu a potom rok po porodu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podívej se na starší fotky postavy a uvidíš, že tím to nebude :)

   Vymazat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)