18.2.15

Ain Hara - Zlé Oko


"Ain Hara", neboli zlé oko je jedna z věcí, které odstraní člověka ze světa, tzn. zabijí. Už v Talmudu je psáno, že 99% lidí, kteří jsou nemocní a nebo zemřou, tak za to může Ain Hara. Často si můžeme klást otázku: "Proč spousta známých a úspěšných lidí, kteří jsou krásní, zdraví a oblíbení, umírají tak brzo?" A naopak: "Proč zlí, oškliví, neúspěšní nebo obyčejní mají zdravý a dlouhý život?". Někteří lidé, kteří nechtějí znát pravdu, budou říkat nesmysly jako například, že jsou víc známí a proto si toho víc všimneme. Ale statisticky je to nesmysl, protože těch známých lidí je přece mnohem míně, než těch obyčejných.  Dokonce i světová média už si tuto otázku také položila ve snaze pochopit tuto "záhadu", což je další důkaz, že to opravdu normální není. Jeden příklad za všechny je třeba Michael Schumacher, který byl velmi obdivován a nakonec si tragicky ublížil úplně v jiném sportu, než ve kterém působil tolik let. Stačí, abyste se podívali do archivu zpráv a uvidíte mnoho veřejně známých lidí jako jsou politici, zpěváci nebo herci, jak se museli potýkat s obdivem i nenávistí.
Takže co to vlastně Ain Hara je? Člověk, na rozdíl od jiných tvorů, má duši, která je součástí Boha a tím pádem nám dává silnější schopnosti, než si myslíme. Kabala nám vysvětluje, že duše člověka má tři nástroje: 1) myšlení, 2) mluvení, 3) konání. Pusa má velkou schopnost. Už jen to, že nám geniálním způsobem pomůže komunikovat s lidmi, vyjadřovat se a odpovídat. Kdybychom ale před tím nemysleli, nemohli bychom ani svou myšlenku vyjádřit slovně. Tím pádem vidíme, že ona myšlenka je důležitější než mluvení. Myšlenka sama od sebe může existovat, ale mluvení bez myšlenky už ne. A dobře víme, jak slovy dokážeme měnit realitu například tím, že o něco poprosíme, někoho upozorníme, potěšíme, ale bohužel i urazíme. Všechno začalo v myšlení. Vyřčená slova mají velkou sílu, ale tomu už se budeme věnovat v jiném článku, který podložíme i vědeckými důkazy. Mluvení je vlastně i konání, protože kdybychom nedýchali nebo nehýbali rty, jazykem a neměli zuby, těžko by se nám mluvilo. Vlastně vše, co děláme, pochází z myšlenek. I automatickým pohybům, které děláme, předcházejí myšlenky. Např. člověk, který vstává z postele, má před tím myšlenku "teď budu vstávat" a až potom vstane, ne naopak. Bez duše bychom nemohli ani myslet, ani mluvit, ani dělat. Proto se tyto tři věci nazývají pouze "nástroje duše" a ne přímo duše. K tomu připojíme další schopnost, kterou má naše duše. Je to schopnost ublížit pomocí pohledu a to souvisí s myšlenkami, které jsou tím nejsilnějším a nejhlubším nástrojem duše. Stejně jako můžeme pomocí úst někomu ublížit nebo ho ohrozit, můžeme to udělat i silou očí.
Jednoduše řekněme, že je to druh negativní energie, která má neuvěřitelnou sílu a tu člověk vytvoří spojením myšlenek a očí. Stačí na člověka jen negativně myslet a bude mu ublíženo pomocí energií, které jakoby vystřelíme očima. Kdybychom to mohli vidět, vypadalo by to jako oheň z očí, který spálí svého protivníka až natolik, že ho může fyzicky poškodit! Zlé oko vytvoříme hlavně závistí nebo přehnaným obdivem (který může obsahovat nevědomou závist). Další zlé oko může být vztek na někoho nebo pomluvy, které mají samostatnou sílu ublížit a nazývá se to "Lašon Hara", česky "zlý jazyk". Oběť  zlého oka může cítit slabost, nesnesitelnou bolest hlavy, onemocnění, které se často týká obdivované části těla. Např. někdo má krásnou čistou pleť a najednou se mu udělají všude pupínky. Často se stává, že lidé závidí rodině, která má zdravé, hezké, vychované a chytré děti. Pak se najednou začnou dětem stávat špatné věci a nebo se rodině narodí dítě postižené. Ain Hara vám může poškodit i majetek - auto, telefon, kabelku, byt... A to všechno jen proto, že vám to někdo záviděl. Není to jen náhoda, že lidé, kteří vypadají obyčejní, mají obyčejná auta, byty a majetek, jsou většinou nepoškození a zdraví.
Protože všechno, co se týče duše Bůh soudí spravedlivě, jsou tím pádem poškozeni i ti, kteří Ain Hara poslali a většinou ještě mnohem horším způsobem, než ten člověk, kterého poškodili! A teď se asi ptáte: "No dobře, ale co mám dělat?". Odpověď je jednoduchá - nepřehánějte to a nesnažte se táhnout pohledy lidí. Nemusíte nosit vždy to nejlepší oblečení, vždy vypadat nejlépe, pořád chodit mezi lidi a publikovat na sociální sítě vaše značkové věci nebo dokonalé tělo a obličej. Také není třeba se zbytečně veřejně chlubit vašimi úspěchy ve škole, práci nebo i milostném životě! A to, co je vám nejdražší, nechte jen pro vaše nejbližší, u kterých víte, že vás mají doopravdy rádi a přejí vám jen to nejlepší.
Zrovna v dnešní době, kdy je možnost vše publikovat, tak musíme dávat větší pozor, protože často nevíme, kdo všechno to vidí. To je jeden z důvodů, proč nezveřejňuji své celé jméno a nechala jsem se přejmenovat. Když lidé neznají vaše jméno, nemohou ani nasměrovat své zlé oko. I já jsem se naučila omezovat pohledy lidí na ulici a třeba na nákup potravin jezdím výhradně v noci a tím omezím počet lidí, kteří mě mohou vidět naživo. V takovém případě má zlé oko větší schopnost ublížit, aniž by onen člověk věděl vaše jméno. Člověku naživo také snáz něco povíte než jen fotce na Instagramu. Ale každopádně tím, že většina lidí jsou dnes na Facebooku viditelní celým jménem, je třeba dávat si pozor na osobní fotky. A nebo vaše pravé jméno nezveřejňujte a pokud už je pozdě, prostě ho změňte a zbytečně ho neprozrazujte.
Já jsem tohle všechno pochopila až nedávno, když jsem se víc učila Kabalu a od té doby, se snažím, aby moje fotky sloužily nejen k prodeji nebo chlubení se, ale hlavně, abych mohla psát hezké věci a tím pádem pomoct lidem získat vnitřní klid, mír, opravdovou spokojenost a pochopení smyslu života.

Je několik nástrojů, které vás od zlého oka mohou alespoň trochu ochránit. Nejsilnější je upřímná modlitba k Bohu, nikomu nezávidět a nikoho zbytečně nedráždit, aby se na vás víc díval. To je důvod, proč mnoho náboženství je proti tomu, aby lidé chodili až příliš odhalení po ulici. Je to myšleno jen pro jejich dobro a není v tom žádné puritánství.

Moje známá ukazovala svá krásná prsa na mnoha fotkách. Nyní musí na operaci a prsa jí vezmou.
Další příklad je přímo z mojí rodiny. Mladá paní, která byla těhotná s dvojčaty a měla víc jak dva měsíce do porodu, tak všem pověděla, jak má již vše připraveno a zařízeno až do nejmenšího detailu. Bohužel to dopadlo tak, že žádný porod nebyl a o děti přišla. Tohle je jedna z věcí, o kterých se nemá mluvit, protože to může dráždit lidi, kteří děti ještě nemají nebo po dvojčatech také touží. Může tam hrát roli i materiální závist, že měla prostředky, aby si vše tak pěkně vybavila. Určitě vám budou vaše maminky vyprávět, do kterého oblečení a nábytku se ony narodily. Žádný luxus to v té době opravdu nebyl a i to je věc, která může vyvolat závist. V judaismu je zvykem, že se všechno nakoupí až po porodu dítěte a stejně tak jméno je vybráno až po narození. A i potom může dostat dítě normální kočárek a ne luxusní káru za 50 tisíc, se kterou se jeho maminka musela pochlubit kamarádkám. Bohužel tím totiž poškodí hlavně své dítě!

Až časem mi došlo, že menší výstřih není na škodu. A také znám důvod, proč jsem se už jako mimino opařila horkou vodou právě na hrudníku a zbyla mi ošklivá jizva. Bůh mě chtěl ochránit od pohledů a nebo obdivu.

Faktem je, že posledních 20-30let je vyšší procento lidí s rakovinou kůže. Nejsou to zrovna lidé, kteří žijí na pláži, ale normální Evropané jako my, kteří si moc slunce neužijí. Není to náhoda, že větší výskyt rakoviny se projevil až v letech, kdy se lidé začali méně oblékat a své tělo více vystavovat na oko. Hledejte fotografie vašich babiček a prababiček a uvidíte, že i v parných letních dnech, chránily úctu svého těla. V té době rakovina kůže téměř neexistovala.
A teď upřímná otázka: "Kdyby anglická královna chodila polonahá, jako některé holky dnes, byla by to spíše elegance nebo ostuda?" A k tomu rada i pro vás... Pokud budete chodit polonahé a tím snížíte svou "cenu", nedivte se, že nalákáte spíš úchylné a nechytré kluky, kteří ve vás hledají jen povyražení. Slušné oblečení má samé výhody: zvýší vaši úroveň, pomůže vašemu zdraví, ochrání vás od zlého oka a zvýší šanci na lepšího životního partnera, který vás nebude milovat jen povrchně!

Článek byl vypracován ve spolupráci s Rabi Jair Jirmijahu Jerochim

A nakonec můj nový kožešinový kryt na iPhone :DKabát: vintage Givenchy/ Košile: Liu Jo/ Kalhoty: Calzedonia/ Pásek: Mango/ Kozačky: H&M/ Kabelka: Dior/ Hodinky: Omega/ Brýle: Chanel/ Náramky: Mix/ Náušnice:?

A nakonec něco o "Chamsa"...

Lidé tento symbol omylem nazývají hamsa nebo hamza, ale správně je to "Chamsa", což znamená Aramsky "pět", a to se hebrejsky řekne "Chamiša" nebo "Chameš". Pět je hebrejsky v Gematrii písmeno "Hej", které je jedno ze jmen Boha a které má sílu bojovat proti zlému oku ("Ain Hara"). Proto je často "Chamsa" vyobrazena spolu s okem a většinou celý symbol bude mít modrou nebo tyrkysovou barvu, která je také proti zlému oku používána. Je důležité pochopit, že tyto věci nejsou modly nebo síly, ale pouze nástroje, do kterých se navlíká síla Boha (hebrejsky "Sgula"). Proto se nesmí k "Chamse" modlit, mluvit nebo od ní něco chtít. 
Kabalisté a svatí lidé, kteří pracovali v chrámu vždy požehnali někomu otevřenou dlaní a symbol "Chamsa" je připomenutí onoho požehnání. Už první Žid Avraham požehnal své syny rukou nad hlavou. Je to tisíce let starý židovský symbol. 

11 komentářů:

 1. Vanil, to je opravdu skvělý článek! Moc za nej dekuji!! :) Zrovna neco takoveho jsem teď potřebovala! Piš určitě dál! V poslední době hodně čtu Tvé články, nekdy i víckrát, protoze mám pocit, že mi spousty veci pomáhají skutečně pochopit a odpovídají na nejake otázky. Na jednu stranu mě až děsí jak je to vlastně všechno logické, kdyz se nad tim člověk zamysli :). Super! Moc se tesim na další článek :*.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem opravdu moc ráda! Děkuji za krásný komentář! :)

   Vymazat
 2. Článek se ti moc povedl :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme! Největší zásluhy má na něm Jair a jeho vědomosti :)

   Vymazat
 3. Moc hezky napsaný článek taky je ted dost čtu a dává to dost smysl takze kdyz jsem od mala zavidela vsem opálení tak jsem minule leto zjistila ze mam alergii na sluníčko nebo jsem to pochopila uplne spatne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alergie je velmi duchovní věc, takže jsi to pochopila naprosto přesně :)

   Vymazat
 4. Ale zvířata se taky hýbou, starají o potomky, myslí.. Tzn. fáze myšlení a konání u nich probíhá. Jak se to slučuje s tím, že údajně nemají duši?
  A dál, když se tak strašně bojíš závisti a pohledů, proč sakra ke každému svému článku dáváš naprosto nesouvisející fotky svojí vizáže? Není to trochu protiřečení? A neměla by ses tím pádem spíš oblékat jako šedá myška, aby si tě nikdo nevšiml, a tys teda zůstala zdravá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1) Každý ví, že zvířata mají jen "Nefeš" a proto se říká, že člověk má "Nefeš Behemit" a nebo "Nešama". "Nefeš Behemit" je právě ta zvířecí část a "Nešama" je něco navíc, co má jen člověk. Všichni vědci pořád zkoumají,proč zvířata nemohou mluvit. Mít hluboké myšlenky a řekni mi, jestli můžeš s nějakým zvířetem diskutovata a vést hluboký hovor, kromě naučených pokynů jako "Sedni!", "Lehni!" apod. Umíš třeba komunikovat s ptáky? Nebo s ovcí? Proč se můžeme učit jakýkoliv jazyk lidí, který nám umožní komunikovat s kýmkoliv na světě a není jazyk, který se nedá naučit a vést normální hovor? Existuje kurz řeči zvířat?
   2) Moje fotky tady jsou použity jako lákadlo, aby lidé, kteří o tom nikde nic nečetli a ani je to třeba nenapadlo, přišli na můj blog. A nyní jsou nadšeni, že odhalili nový svět. Tyhle holky mi píšou, jak se nemohou dočkat nových článků, které jsou čím dál zajímavější. A protože můj blog byl od začátku a módě a stylu, tak to tak i zůstane. A kdybys četla článek do detailů, tak bys také viděla, že se snažím oblékat lepším způsobem a psala jsem o tom, aby holky nechodily polonahé na ulici. Tím, že moje fotky jsou použity pro svatou věc, tak mě to samo od sebe chrání. Neříkám, že nějaký strach nemám, ale Baruch Hashem vím díky Kabale, co mám dělat a jak se chránit. A navíc lidé by neměli myslet nejen na sebe, ale i na ostatní! Vždy Židé zemřeli za to, aby svět zůstal duchovní a ať přijde jakýkoliv král, nikdy jsme svou víru neopustili a to je naše síla dodnes. Já vim, že pronárody to nechápou, ale proč, o tom tady nechci psát a vyvolávat další diskuzi, kterou stejně nepochopíš, protože na to nemáš znalosti. Ale kdybys chtěla, jistě na internetu najdeš důvody, proč zrovna Židé dostali Tóru a né nikdo jiný. :)
   Mimochodem, nevím, jestli víš, že je několik rabínů na světě, kteří si dělají ostudu a chodí po barech jen proto, aby některým lidem pomohli zachránit jejich duši a na takových místech je vždy lepší přístup k lidem, kteří by o tom jinak nemluvili a nebo by se styděli mluvit. Na takové bázi funguje u můj blog. A výsledky jsou nečekaně pozitivní. :)

   Vymazat
 5. Vanilko, díky za tenhle článek! Musím napsat, že asi před třemi lety se mi stalo něco podobného – v tu dobu jsem se chovala špatně, ubližovala jsem klukům na potkání, ranila jejich city, dávala na odiv to co umím a jak vypadám. Spoustu lidí mě opravdu nemělo rádo .. a já to věděla, ale nijak mi to nevadilo. Až se stalo, že jsem na sebe nedopatřením vylila vařící vodu. Kůže se mi na ruce seškvařila a takovou bolest jsem nikdy nezažila... V tu chvíli mi došlo, že mi to jednoduše patří. Podobná věc se mi potvrdila pár měsíců na to, když jsem podváděla svého přítele. Dostala jsem se do vážných finančních problémů a došlo mi, že je to zase trest, za moje chování. Já to nazývám "karma". Jaký je v tom rozdíl, prosím? Děkuji, Katka.

  OdpovědětVymazat
 6. Jen takovy sporny dotaz. Mluvis o tom, ze by se zeny mely zahalovat a ze buh zaridil, aby se od tveho hrudniku odvratily pohledy, tim, ze te jako malou oparila voda. Neudelala sis takhle nahodou silikony? Asi to bylo predtim, nez ses obratila na tuhle viru, ale jaky ma takovy zasah do tela vyznam v tomto nabozenstvi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zeptej se a pak si sam odpovez, ze :)) Bylo to pred tim, nez jsem zjistila, ze jsem Zidovka. Samozrejme bych dnes uz znovu na operaci nesla, protoze by to bylo v rozporu s Torou.

   Vymazat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)