31.12.14

Proč Neslavím Silvestr


Hned ze začátku bych vás chtěla poprosit, abyste tento článek brali pozitivně. Do ničeho tady nerýpu a přeji vám jen veselé dny a úspěch. Jenomže byla bych falešná, kdybych vám nesdělila docela důležitou informaci o tom, kdo byl ten, kterého dnes mnoho lidí oslavuje bez toho, že vůbec ví, o koho se jedná. Je to svátek pojmenován po jednom z prvních papežů, který byl zvolen v roce 314 a byl papežem až do jeho smrti, která byla 31. prosince 335. Ve škole se většinou o něm nedozvíme nic a dalších informací je jen málo, což značí, že nešlo o někoho, kým by se měla církev chlubit. Žil v období císaře Konstantina Velkého a nynější "Silvestr" se slaví právě na počest tohoto Silvestra, neboli Silvestra I., což zmiňuji hlavně proto, že v historii byl i Silvestr II., který se narodil až kolem roku 950! Silvestr I. byl známý antisemita. Byl první, který šířil křesťanství pomocí násilí a neváhal kvůli tomu zabít mnoho Židů, ale i dalších lidí, kteří jen nesouhlasili s jeho názory. Za jeho života se rozhodlo, že se sobota (šabat) přesune na neděli, aby se odlišil od židovské víry, která je vlastně i původní víra křesťanů (Ježíš byl Žid). Tento Silvestr dostal od císaře Konstantina "Edikt milánský", který zneužíval k tomu, aby se stal hlavním církevním představitelem a jako hlava církve psal nové brutální zákony proti Židům a zároveň jim sebral všechna práva. Víte, že právě tyto zákony, které pokračovaly i po pádu Římského impéria, byly šířeny po celém světě a byly základem antisemismu a pogromů v období inkvizice a také všech dalších známých pogromů? Víte, že den v kalendáři "Silvestr" byl tradiční den pro pogromy v křesťanské tradici? Víte, že například 31. prosince roku 1400, kdy se všichni křesťané na oslavu "Silvestra" opili, byl největší organizovaný pogrom v historii? Probíhal zároveň v Anglii, Francii i Německu a zemřelo tisíce Židů, a to i u nás v Praze. Víte, že 31. prosince 1941 nemečtí vojáci zabili za jednu noc více jak 600 židovských žen, dětí a starých nemohoucích lidí ve Varšavě, aby oslavili "Silvestr"? Věděli jste, že o rok později 31. prosince 1942 fungovaly za příkazu Adolfa Eichmanna stoje na smrt (plynové komory atd.) mnohem intenzivněji než jiné dny, a to právě na oslavu "Silvestra"? Mimochodem jde také o svátek, který označujeme jako modloslužbu, protože Silvestra I. v 16. století prohlásili za svatého. Jde tím pádem o jeden ze 3 nejhorších hříchů, což se týká všech světových národů, které by měly správně dodržovat Sedm Noachidských přikázání (více o tom tady). Pořád máte chuť slavit "Silvestr"? Mimochodem to nemá s novým rokem nic společného, protože rok 5775 jsem již oslavila v září (více tady /5776/ nebo tady /5775/). 
Ještě jednou vás prosím, ať můj článek neberete jako provokaci. Není to proti nikomu z vás, ale myslím, že je důležité dobře znát historii. Přeji vám, abyste měli důvod k oslavě každý den.
P.S.: Tento článek byl napsán na základě více důvěryhodných zdrojů a nejde jen o nějaký můj výmysl a osobní názor.

Článek byl vypracován ve spolupráci s Rabi Jair Jirmijahu Jerochim


Instagram? :D
Oblíbený přívěsek na klíče :)10 komentářů:

 1. Velmi zajímavý článek Vanilko, rozhodně je to pro mě novinka! Ovšem tobě to velmi sluší a jde vidět, že jsi šťastná, tak ať se to v následujícím roce nezmění :)

  OdpovědětVymazat
 2. Prosim, na zaklade jakych zdroju se to tedy zaklada? Rada bych vice informaci a takove nemohu nikde pouzit, resp. nemohu jako zdroj do prace ve skole uvest tvuj blog s tim, ze to co pises pochazi z duveryhodnych zdroju. Kde si tedy tyto informace mohu overit, abych je mohla pouzit? Dekuji, Lucka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V cestine nesezenes nic, vse je v hebrejstine. Staci, kdyz napises hebrejsky slovo "Silvestr" do youtube a najdes velmi mnoho videi, kde je vse vysvetleno, vcetne odkazu na literaturu. Zkus sehnat nekoho, kdo umi hebrejsky a pomuze ti s tim ;)

   Vymazat
 3. Tento članek je opravdu dost dobry. Je moc fajn,že na jsi ho napsala (nebala se veřejně vyjádřit svůj názor)

  OdpovědětVymazat
 4. A než ses stala Židovkou, tak jsi Silvestr slavila?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jak stala? :D Co to je za nesmysl? Židovka JSEM od narození! :D Akorát jsem to nevěděla. Jak jsem to ale zjistila,okamžitě jsem změnila všechny své zvyky. Když jsem to zvládla pochopit já, zvládneš to i ty :)

   Vymazat
  2. Mě by zajímalo, jak jsi to zjistila? Třeba jsem taky a nevím o tom?

   Vymazat
  3. Dá se to zjistit na matrice, kde najdeš své předky a třeba vidíš, že meli židovskou svatbu, pohřeb apod. :) Možná taky jsi. V ČR má dle studií každý druhý Čech židovské předky. Bohužel kvůli asimilaci je tady hodně lidí, kteří mají Žida jen otce a tím pádem už Židé nejsou. Pátrej po předcích své maminky :)

   Vymazat
  4. Můžu se stát Židovkou i kdybych neměla židovské předky?
   Téma Židovství mě hodně zajímá, tvůj blog je super!

   Vymazat
  5. Otázka je, jak to myslíš. Jestli chceš jenom ty výhody a nebo tomu doopravdy věříš. Máme 613 přikázání a není vždy snadné je dodržovat. Navíc konvertace z Čech není v Izraeli uznána a musela bys konvertovat v Anglii, Belgii nebo přímo v Izraeli. Konvertace je záležitost na několik let, kdy tě nejdříve několikrát odmítnou. A celý proces je velmi složitý a náročný. Proto raději všem doporučuji, aby byli dobří lidé, kteří dodržují 7 Noachidkých přikázání :) http://vanillialife.blogspot.cz/2014/10/jom-kipur.html#more

   Vymazat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)