12.10.14

Sukkot

Ve středu po západu slunce začal další židovský svátek - Sukkot. Možná máte pocit, že slavíme pořád nějaké svátky, ale Září/Říjen je tzv. "měsíc svátků" a pak už nás čeká jen Chanuka v prosinci. :) Sukkot trvá celý týden. První 3 dny se opět nesmí používat mobil, počítač, zapínat světla, jezdit autem, platit penězi atd. Ale to už z mého blogu znáte. :) Další 4 dny můžeme dělat skoro vše. Celý svátek spočívá v tom, že se má postavit stánek ze dřeva a listí, ve kterém bychom měli dělat to, co jinak děláme doma - jíst, pít, pobavit se s příteli a hlavně být veselí. Samozřejmě, že to neplatí, pokud prší a i když většinou slaví celá rodina, ženy nemají povinnost jíst jen v "sukka". Je to svátek, který symbolizuje jednotu a proto se všichni sejdeme pod jednou střechou - "sukky". Svátek nám připomíná stánky, které byly vytvořeny zázrakem z mraků běhěm čtyčiceti let na poušti po východu Židů z Egypta. Během týdne používáme speciální rostlinný "set", který se jmenuje arba'at ha-minim. Každá rostlina symbolizuje jiný druh člověka a přitom jsou všechny spojeny dohromady. Tyto dny bychom měli být veselejší než dny jiné a přeji všem čtenářům harmonii doma, ve škole, v práci i v životě. :)







arba'at ha-minim
Sukka zevnitř

Jeany: HM/ Top: Amisu/ Sako: Zara/ Kabelka: Prada/ Boty: Reno/ Hodinky: Chanel/ Náramky: Pandora, Cruciani/ Diář: Filofax, koupíte zde

2 komentáře:

 1. Ahoj, je mi trapné, že to nevím, ale píšu menší referát do školy a chtěla bych se zeptat, jak je to správně s velkými písmeny u různých výrazů. Třeba když mám větu: Seder začíná požehnáním nad vínem (Kedeš). Následuje mytí rukou (Karpas)... Název večera "Seder" je správně velké písmeno? A výrazy v závorce? Jinak škoda, že tu zatím nemáš víc článků o vašich svátcích :) Blog se mi moc líbí, a od pohledu bych tě asi vůbec netypovala na takovou "pravou židovku" :D Sama židovka pravděpodobně nejsem, ale je to pro mě zajímavé čtení :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, v hebrejštině neexistuje velké a malé písmeno, takže to můžeš psát, jak chceš. Udělala bych to tak, že co je název, tak napiš s velkým :) A výrazy v závorce a v uvozovkách, bych tam dala.
   Jsem aškenázská Židovka, takže světlá.. V Izraeli takových jako já potkách spousty. :)
   Jinak další články budou.. Brzo přeci začíná Chanuka!

   Vymazat

Těším se na vaše komentáře k článku! :)